Základní principy a funkce aplikace pro vícenásobný elektronický podpis
-
Podpisované dokumenty jsou v binární podobě vloženy do XML souboru (XML obálky) a jsou k nim přiloženy i pokyny pro podpisující strany. Všechny podpisy jsou realizovány s použitím formátu XML Signature (formát XAdES dle normy ETSI TS 101 903) a vloženy do XML obálky k podpisovaným dokumentům.
-
Aplikace je vytvořena v programovacím jazyce Java a tím je umožněno její použití na všech platformách (operačních systémech), kde je běhové prostředí Java implementováno. Jsou to prakticky všechny běžně používané platformy: MS Windows, Linux i jiné varianty Unixu, u platformy MacOS X bohužel zatím není potřebná verze Javy implementována.
-
Aplikace se spouští z webu, avšak běží na klientském počítači. Prostředek pro spouštění je technologie Java Web Start, která zajišťuje transparentní aktualizaci aplikace před každým jejím spuštěním.
Základní funkčnost aplikace
Aplikace slouží k vytvoření vícenásobného podpisu několika stran, přičemž tento podpis je složen z na sobě navzájem nezávislých podpisů podpisujících stran. Není tedy možné bezpečně zjistit pořadí vzniku podpisů.
Podpisy nejsou opatřovány časovým razítkem. Každý podpis obsahuje podepsaný atribut s lokálním časem počítače, na němž byl podpis vytvořen. Také existuje možnost vložení uzavíracího podpisu (kontrasignatury), který podepisuje všechny dříve vložené podpisy.
Doporučený postup vytvoření vícenásobně podepsaného dokumentu
-
Strany nejprve určí koordinátora procesu podpisování. Tento koordinátor může ale nemusí být jednou z podpisujících stran. Je-li koordinátor jednou ze stran, měl by své role koordinátora a podpisovatele důsledně oddělovat.
-
Koordinátor vytvoří XML obálku s podpisovaným dokumentem a žádostí o dílčí podpis a rozešle ji podpisovatelům.
-
Každý podpisovatel obdrženou XML obálku otevře, prohlédne si podepisované dokumenty, a je-li podpis koordinátora platný, přidá svůj dílčí podpis a vrátí XML obálku koordinátorovi.
-
Koordinátor spojí podpisy všech podpisovatelů do jednoho dokumentu, zkontroluje jejich platnost, a pokud jsou všechny podpisy platné, připojí svůj uzavírací podpis.
Nejsou-li požadovány doručenky, pak koordinátor dokument se všemi základními podpisy a uzavíracím podpisem prostě jen rozešle podpisujícím stranám.
V případě, že strany chtějí mít zaručeno, že žádná z nich nepřijme závazky smlouvy jednostranně, použijí následující protokol, který zajistí potvrzené doručení podepsaného dokumentu. Jde v zásadě o zopakování postupu podpisu základního dokumentu:
-
Každý z podpisovatelů ověří platnost podpisů v dokumentu se základními podpisy a uzavíracím podpisem. Pokud jsou všechny platné, podpisovatel podepíše tento dokument jakožto doručenku a výsledek vrátí koordinátorovi.
-
Koordinátor obdržené podepsané dokumenty s doručenkami spojí. Výslednou obálku s dokumentem, všemi podpisy a se všemi doručenkami podepíše závěrečným podpisem. Tento dokument koordinátor rozešle všem podepisujícím stranám.
Podepisovaná smlouva by měla obsahovat jednoznačné ujednání o začátku platnosti. Vhodné je stanovit, že smlouva nabývá platnosti okamžikem potvrzení doručenek všemi stranami. Protože není zaručeno, že u všech stran to bude přibližně jeden okamžik, je vhodné počátek účinnosti smlouvy nevázat na počátek její platnosti.
Uživatelská příručka
Více podrobností o aplikaci Multisignature naleznete v uživatelské příručce.